مقالات

تاثیر خواب بر سلامتی بدن و مغز

خواب یکی از قدرتمند ترین ابزاری است که انسان جهت تقویت سلامت جسم و روح خود به آن نیاز دارد. پس اگر بگوییم که تاثیر خواب بر سلامتی یکی از مهم ترین فاکتورهای سلامتی انسان است اغراق نکرده ایم.

زمانی که بدن انسان در حالت خواب قرار دارد. فرایند مهم ترمیم آغاز می شود که در این فرایند بدن به مبارزه با بیماری ها، ترمیم زخم ها و از همه مهم تر به بهبودی استرس و اضطراب می پردازد. خواب کافی، پیوند نزدیکی با بدن سالم تر، واکنش ایمنی بهتر و در نتیجه طول عمر بیشتر دارد.

تاثیر خواب بر سلامت جسمی

متاسفانه امروزه شاهد افراد زیادی هستیم. که از داشتن مشکل کمبود خواب رنج می برند و علت بسیاری از بیماری ها و امراضی که این افراد مبتلا می شوند. نداشتن خواب کافی و سالم است.

با داشتن خوابی کافی و سالم، به شما قول می دهیم که از سلامت کامل جسمی برخودار خواهید بود. در صورتی که با مشکل کمبود خواب دست و پنجه نرم می کنید. میتوانید از یک مشاور کمک های لازم را دریافت نمایید.

تاثیرات قدرتمند و مثبت خواب

حتما شما هم افرادی را دیدید که پس از داشتن خواب شبانه کافی و سالم، چه قدر از نظر ذهنی و جسمی احساس بهتری دارند. پس در نتیجه، از تاثیر خواب بر سلامتی نباید غافل شد.

یکی از مزایای فاحش تاثیر خواب بر سلامتی، افزایش انرژی مغز و بدن است. اما باید بگوییم که این موضوع به همین جا ختم نمی شود. بلکه خواب سبب ترمیم این دو ناحیه نیز می شود. خواب آسیب هایی که در طول روز به کل بدن شما وارد می شود. را درمان می کند و همچنین سبب تقویت سیستم های کلیدی که در مبارزه با بیماری، بهبود سلامتی و ظاهر و باطن سالم به بدن کمک می کنند می شود.

آیا خواب بر سلامتی قلب تاثیر می گذارد؟

پاسخ بله است، همان طور که تمامی شواهد نشان می دهد. داشتن خواب کافی و سالم کمک می کند تا شما قلبی سالم داشته باشید. با توجه به تحقیقات به دست آمده، خواب زیاد و خواب کم، میتواند خطر بروز بیماری قلب و عروق، حمله‌ی قلبی و فشار خون بالا را در افراد افزایش دهد.

در صورتی که شما خواب شبانه منظمی داشته باشید. در طول روز از انرژی بسیار بالایی برخوردار خواهید بود پس تاثیر خواب بر سلامتی را نباید به هیچ عنوان نادیده بگیرید.

آیا خواب کافی و سالم سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود؟

اینکه در علم پزشکی، از افراد بیمار خواسته شده است. تا در طول بیماری خود استراحت کنند بی دلیل نیست زیرا که دلیل تاثیر خواب بر سلامتی حتی در زمان بیماری اثبات شده است.

همچنین تمامی شواهد حاکی بر این موضوع است که خواب میتواند با تمامی عوامل بیماری زا در بدن مبارزه کند.
از مزایای خواب در دوران بیماری میتوان به تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره نمود. سیستم ایمنی بدن هنگامی که بدن در حالت خواب قرار دارد. از خود سیتوکین تولید می کند که این پروتئین در مبارزه و دفع عفونت و باکتری ها نقش به سزایی دارد.

در صورتی که فردی با مشکل کمبود خواب و یا اختلالات خواب روبرو باشد. به مرور زمان واکنش ایمنی او کاهش پیدا می کند و بدن او بیشتر مستعد بیماری است و یا در صورت ابتلا به بیماری به گذارندن طول دوره نقاهت بیشتری نیاز پیدا می کند.

آیا خواب بر روی ظاهر تاثیر گذار است؟

از تاثیر خواب برروی سلامتی به هیچ عنوان نباید غافل شد. زیرا که بدن در حین خواب هورمون های زیاد و مهمی را تولید می کند. که این هورمون ها به ترمیم قسمت های مختلف بدن از جمله؛ پوست و عضلات بدن کمک به سزایی می کند.

در صورتی که فردی دچار کم خوابی باشد. به طور قطع بدن کلاژن سازی کم تری تولید می کند. که این موضوع سبب می شود تا بدن فرد حالت ارتجاعی و استحکام خود را از دست بدهد. به مرور زمان، این چرخه سبب آسیب رساندن به پوست و پیدایش چین و چروک های پوستی، گود رفتگی و کاهش ضخامت پوست می شود.

آیا خواب باعث زیبایی صورت می شود؟

پاسخ بله است زیرا یکی دیگر از تاثیرات خواب بر سلامتی، زیبایی افراد است. آن دسته از افرادی که به اندازه کافی در طول روز استراحت مفید و خواب شبانه کافی داشته باشند. در نظر دیگران، فردی جذاب و زیباتری به نظر خواهند آمد‌.

آیا خواب کافی سبب افزایش طول عمر می شود؟

طبق شواهد به دست آمده، خواب برای سلامتی و همچنین طول عمر بیشتر برای تمامی افراد بسیار ضروری است.

افرادی که دارای کمبود خواب هستند. این افراد مقاومت کم تری در برابر بیماری، مشکلات قلب و عروق، زوال عقل و افزایش خطر مرگ نسبت به سایر افراد را دارند. به این نکته توجه داشته باشید. که میانگین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه میتواند خطر مرگ در اثر عوامل مختلف را بسیار کاهش دهد.

ارتباط بین خواب و ورزش کردن

همان طور که میدانید، داشتن خواب کافی با ورزش مفید رابطه بسیار هماهنگی دارد. زیرا که خواب سبب حفظ توده های عضلانی در افراد ورزشکار می شود. که این موضوع سبب می شود تا توانایی افراد در حین ورزش کردن بسیار بالا رود و از انرژی بیشتری برخوردار شوند.

ورزش چگونه به تقویت خواب کمک می کند؟

داشتن فعالیت های فیزیکی منظم، برای داشتن خوابی کافی و سالم بسیار ضروری و حائز اهمیت است. با توجه به تحقیقات به دست آمده، ورزش در طولانی مدت سبب عمیق شدن و بهتر شدن خواب افراد می شود.

همان طور که میدانید یکی از فواید ورزش کردن، کاهش میزان استرس و اضطراب است. همچنین ورزش کردن سبب می شود تا شما ذهنی آرام داشته باشید. شب به راحتی به خواب بروید. از دیگر مزایای ورزش کردن میتوان به درمان بسیاری از اختلالات خواب (شامل بی خوابی و آپنه خواب) اشاره نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *