مقالات

خواب راحت با بالش مناسب

تاثیر یک بالش مناسب بر روی کیفیت خواب

بالش یا بالشت وسیله ای است به شکل کیسه چهارگوش که آن را با ماده نرمی مثل پر، پنبه، الیاف یا اسفنج پر کرده و در هنگام خواب یا استراحت سر را روی آن می گذارند. در نحوه ی انتخاب بالش برای خواب باید دقت فراوان داشته باشیم زیرا بالش نامناسب می تواند بر کیفیت خواب اثر بگذارد.

با انتخاب یک بالش خوب، خواب راحتی را تجربه کنید.

اگه درمورد این واقعیت که ما یک سوم عمرمون رو تو خواب به سر می بریم فکر کنیم. شاید به نظرمون عجیب برسه چرا درصد بیشتری از درآمدمون رو صرف وسایل مربوط به خواب نمی کنیم. در کل مردم مشکلی با خرج کردن پول هاشون برای اسباب خونه و ماشین ها ندارند. اما وقتی که نوبت به تختشون می رسه خساست به خرج می دند. شاید بهتر باشه مقدار بیشتری از بودجه تون رو برای تزئینات تخت خواب تون و مهم ترین قسمت اون یعنی تشک و بالشت صرف کنید. شاید بتونید با تشک کنار بیاید اما بالشت شما برای اینکه خواب خوبی داشته باشید، می تونه بسیار مهم باشه.

بالش شما چطور روی کیفیت خوابتون تاثیر میذاره؟

 بالش علاوه بر این که می تونه راحتی شما رو فراهم کنه. از گردن و ستون فقرات شما هم مواظبت می کنه. اما یک بالش نامناسب می تونه پوزیشن مناسب شما رو خراب کنه که باعث میشه تمام شب رو به غلط زدن و بی خوابی بگذرونید. وقتی که گردن و ستون فقرات شما در حالت نامناسب قرار می گیرند. درد و گرفتگی در این ناحیه بوجود میاد و حتی می تونه تنفس شما رو هم تحت تاثیر قرار بده و در نتیجه یک خواب واقعا بد نصیبتون می شه.

نحوه خوابیدن شما نوع بالش رو تعیین می کنه

 ابتدا شما باید ببینید که پوزیشن خوابیدن تون به چه صورته. بعضی ها به پهلو می خوابند، بعضی ها به بشت، بعضی ها هم روی شکم و بعض ها هم به حالت جنینی که توی شکم مادرش قرار داره. می خوابند .اگه شما به پهلو می خوابید، یک بالشت سفت انتخاب کنید. تا سر و گردن شما رو با ستون فقرات به طور موازی قرار بده. درست مثل وقتی که در حال ایستاده هستید.
اگه به پشت می خوابید، می تونید از یک بالش نازک تر استفاده کنید. بدون اینکه سرتون رو به جلو متمایل کنه. همچنین باید بالشی رو انتخاب کنید. که برای قرار گرفتن گردن، قوس بیشتری داشته باشه.

چه چیزی باعث میشه یک بالش خوب باشه؟

 بالش های پر بالشی کلاسیک و بسیار نرم و نسبتا گرون هستند. در واقع طولانی ترین زمانی که می تونند عمر کنند، هشت سال است. بالش های پر شده از کرک هم خوبند و حداکثر تا پنج سال عمر می کنند. بالش هایی که ساخته دست بشر هستند مثل بالش های پلی استری پایین ترین درجه کیفیت رو دارا هستند و حداکثر عمری که می کنند بین شش تا دو سال است.
کارشناسان بر این اعتقادند در صورتی که بالش های درجه پایین رو انتخاب می کنید. بهتره هر 12 الی 14 ماه یکبار اون ها رو تعویض کنید. حتی یک بالشت خوب پر شده از پر هم در صورتی که از شکل اصلیش خارج شد، باید زود تعویضش بشه.

برای خوابیدن به چه تعداد بالش نیاز داریم؟

 با توجه به پوزیشن خوابیدن شما و اگر که بالش درجه یک انتخاب کرده باشید. یک بالش برای خوابیدن کافیه. استفاده دو بالش می تونه سرتون در حالت غیر عادی قرار بده و باعث ناراحتی گردن و ستون فقرات بشه و در نهایت موجب درد و تشدید اون می شه. همچنین مهمه که بدونید قرار گرفتن سر در حالت نامناسب ممکنه تنفس شما رو تحت تاثیر قرار بده و موجب اختلال خواب و حتی سردرد در طول روز بشه. بالش دوم در صورتی می تونه مفید باشه که برای قرار گرفتن بین پاها به منظور کاهش فشار روی کمر، استفاده بشه.

چه جنسی از بالش مناسب تر است؟

 1) بالش هایی که از پَر، پُر شده است به نسبت نرم تر و البته گران ترند. شما اگر طرفدار بالشی سفت هستید، می توانید از بالش تمام پر یا مخلوط پر و کرک استفاده کنید. فقط اگر دچار حساسیت یا آلرژی هستید بالش پر را به شما توصیه نمی کنیم.
2) بالش هایی که از الیاف پلی استر پر شده اند. نازک و نرمند و قیمت مناسبی دارند ولی این گونه از بالش ها در اثر شست و شو دچار برآمدگی می شوند که می تواند برای گردن مضر باشد.
3) بالش های اسفنجی که بسیار نرم و گران هستند. شکل های منحنی مانندی دارند که پس از مدتی خوابیدن روی آن حالت سر را به خود می گیرند. ولی بالش های اسفنجی نیز پس از مدتی استفاده و شست و شو جمع می شوند. پس بهتر است پس از مدتی استفاده از بالش، برای راحتی و آسودگی بیشتر آن را عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *