مقالات

وسایل خواب راحت

اصلا خواب راحت یعنی چه؟

خواب راحت تنها اینکه چشمانمان بسته باشد نیست بلکه خواب با کیفیت و عمیق را خواب راحت می گویند که بدن در آرام ترین حالت خود قرار دارد. خواب عامل اصلی سلامتی جسمی و روحی است. که بر عملکرد ذهنی و جسمی ما تاثیرگذار است. یعنی استراحت 8 تا 9 ساعته ما، باید جسم و روح ما را برای فعالیت روز بعد آماده کند. و این میسر نمی شود مگر با لوازم اتاق خواب مناسب و باکیفیت.

کالای خواب چیست ؟

همانطور که میدانید خواب نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ما و همچنین عملکردهای فیزیولوژیکی دارد. مهم است که در طول شبانه روز حدود نه ساعت بخوابیم. اما منظور تنها نه ساعت بستن چشم ها نیست. بلکه خوابی عمیق و باکیفیت است. بنابراین نیاز دارید به کالای خواب استاندارد که آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد. به تمام وسایل و لوازمی که برای خواب به آنها نیاز دارید، کالای خواب می گویند.

این عنوان برای یافتن یکجا و خرید همزمان چند کالا استفاده می شود و شامل مجموعه زیر می باشد:

  • تشک؛
  • بالش؛
  • روتختی؛
  • محافظ تشک؛
  • زیرتشکی؛
  • ملحفه؛
  • و روبالشی.

البته بیش از 40 درصد ایرانیان تنها تشک، بالش و پتو را به عنوان محصولات خواب استفاده می کنند. بیش از 60 درصد اعتقادی به کالای خواب باکیفیت و طبی ندارند. اینجاست که ما علاوه بر معرفی کالای خواب و تمام محصولات زیر مجموعه آن، کاربرد و مزایای آن ها را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نقش تشک طبی خوشخواب در خواب راحت

چندبار با احساس خستگی و کمر درد از خواب بیدار شده اید؟ اگر چنین تجربه ای داشته اید باید به فکر عوض کردن تشک خود باشید. البته قبل از آن حتما به پزشک مراجعه کنید. که مشکل شما را بررسی کند اما قدم دوم استفاده از تشک طبی استاندارد با وضعیت شماست. یک تشک طبی استاندارد تمامی مهره ها و ستون فقرات کمر شما را پوشش میدهد. با حرکت بدن در طول خواب سازگار است و اجازه نمی دهد. این حرکات ضربه یا فشار را به ناحیه ای وارد کند.

تشک طبی لاتکس که معمولا بدون فنر هستند. از بهترین و خوشخواب ترین نوع تشک های طبی در جهان هستند. که علاوه بر ویژگی های بالا سبب گردش هوا نیز می شود. بنابراین تشکی که به نیازهای شما هنگام خواب پاسخ می دهد را انتخاب کنید تا تجربه همیشگی خواب آرام و با کیفیت شما را رها نکند.

نقش لوازم اتاق خواب و دکوراسیون آن در خواب راحت

استراحت و خواب با کیفیت نیازمند مکانی آرام بخش است. وقتی اتاق خواب برای نور مناسب و عدم سر و صدا، دما و راحتی بهینه شده باشد. خوابی آرام خواهید داشت. و از آنجایی که کیفیت و مدت خواب به طور مستقیم با سلامت انسان مرتبط است. احساس و حال بهتری را در هنگام بیداری تجربه خواهید کرد.

بنابراین لوازم اتاق خواب علاوه بر زیبایی بایستی متناسب با سلیقه شما دکور شده باشد. هماهنگی لازم را با سایر اکسسوری اتاق خواب داشته باشد که حسی از امنیت و آرامش را بعد از انجام کارهای روزانه در آنجا داشته باشید.

نقش ملحفه های مناسب در خواب راحت

شاید این تیتر برایتان عجیب باشد و از خودتان بپرسید چرا انواع لحاف مهم هستند و چه نقشی بر خواب راحت ما دارند؟ همانطور که در بالا هم توضیح دادیم. تشک و بالش از مهم ترین وسایل کالای خواب هستند. که تاثیر مستقیم بر خواب آرام ما دارند. اما ملحفه ها نیز بر کیفیت خواب تاثیرگذار هستند. برای مثال اگر هنگام خرید، ملحفه ای را انتخاب کنید. که جنس پارچه آن بیشتر از پلاستیک باشد. در فصول گرم سال، هوا را از خود عبور نمی دهد و هنگام خواب سبب تعرق و احساس گرما می کنید.

جنس ملحفه

اما اگر ملحفه مورد نظرتان از نخ خالص و یا ترکیب نخ و پنبه باشد. علاوه بر لطافتی که به شما منتقل می کند ضد حساسیت نیز هستند. فراموش نکنید تمامی ملحفه های تخت را هفته ای یکبار با مواد شوینده مناسب بشورید. که موجب انتقال میکروب ها به صورت و بدن شما نشود. ناگفته نماند بعد از خرید ملحفه حتما قبل از استفاده آن را بشورید. تا میکروب های آن که در طول تولید و بسته بندی، جذب کرده را بزدایید.

نقش بالش طبی در خواب راحت

اگر به ویژگی های منحصر به بالش طبی توجه کنیم به نقش پررنگ آن بر کیفیت خواب‌مان پی می بریم. بالش طبی علاوه بر پیشگیری گردن درد به تسکین آن هم کمک می کند. همچنین ستون فقرات گردن را با سایر نواحی را در یک راستا قرار می دهد.

بالش طبی

بالش طبی سبب گردش خون در سر شده و همین باعث می شود خوابی آرام را تجربه کنید. این نوع بالش ها به دلیل شکل پروانه ای که دارند در قسمت شانه و کتف بعد از بیدار شدن احساس کوفتگی نمی کنید. در هنگام خواب خرو و پف نخواهید کرد. بالش هایی طبی به خصوص بالش طبی لاتکس جریان هوا را از خود عبور نمی دهند بنابراین ضد تعریق و ضد آلرژی نیز هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *